phpRS
 Dnešní datum: 22. 07. 2018   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Odkazy |    
  Hlavní menu
  Témata
Historie
Komentované odkazy
Kultura
Ostatní
Počítače a internet
Redakce hlásí
Referáty
Úvahy a komentáře
Zprávy
  Informace
Nastavit jako domácí
Přidat k oblíbeným webům
Jste návštěvník č.
Dnes má svátek

    Počet zobrazených článků: 3 (z celkem 3 nalezených)    

Gary S. Becker - Teorie preferencí
(Jakub, Referáty, 02.05.2005)
Do dnešní doby jsme mohli zaznamenat řadu různých pokusů o vysvětlení lidského chování. Povětšinou se jednalo o práce různých odborníků z oblasti biologie, psychologie či sociologie. Gary Becker ve své knize přichází s přístupem zcela novým a to vysvětlením lidského chování jeho ekonomickou motivací založenou na takzvané maximalizaci užitku. Zdá se být pravděpodobné, že právě za takovýto nový přístup k věci mu byla v roce 1992 udělena prestižní Nobelova cena za ekonomii. Cílem této seminární práce je jejímu čtenáři Beckerův přístup ve stručnosti představit, zamyslet se nad vybranými příklady, které jsou v knize uváděny, kriticky je zhodnotit a ukázat zcela konkrétní životní situaci ve světle pohledu, který je v Teorii preferencí prezentován.
Český právní partikularismus
(Jakub, Referáty, 01.12.2004)
Základním systémem feudálního práva v Čechách bylo do Bílé Hory jeho dělení na právo šlechtické (obecné či zemské) a na práva zvláštní, která byla zemskému právu podřízena a nesměla mu odporovat. Jen právo šlechtické upravovalo také základní a důležité vztahy, které bychom dnes označili jako ústavní (tj. mezi šlechtou a panovníkem, mezi státem panovniíkem, počet a pravomoc zemských úředníků). Mezi práva zvláštní pak patřilo především právo městské, církevní, horní, viničné atd., tj. práva, která upravovala právní poměry vznikající při provozování jednotlivých hospodářských odvětví – řemesla a obchodu, důlního podnikání, pěstování vinné révy a výroby vína nebo práva upravující postavení celých skupin obyvatelstva (církevní, mětská).
Téma utopie v literatuře
(Jakub, Referáty, 20.12.2003)
Slovo utopie pochází z řečtiny a znamená "co nikde není". Utopii lze chápat buďto jako vysněnou, fantastickou představu či plán něčeho, co se zdá ideální a bezchybné. Utopie je také to, co nelze vytvořit a předpokládat u toho dlouhého trvání. Pokud se budeme dívat na utopii, jako na literární žánr, jehož název pochází z titulu spisu T. Mora Utopia, tak je situace podobná, ne však totožná. Projekt spravedlivé a bezchybně fungující společnosti je autorem obvykle zasazen do ideálních krajin na dosud neobjevená místa či do blízké nebo vzdálené budoucnosti.

  Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
  Nejčtenější články

Databáze je prázdná!